بازاریابی محتوا - content marketing

بازاریابی محتوا یا Content Marketing – چرا تولید محتوا راه رسیدن به پادشاهی است.

بازاریابی محتوا یا Content Marketing چیست؟ چرا تولید محتوا راه رسیدن به پادشاهی است.

بازاریابی محتوا یا content marketing شیوه ای از بازاریابی است که به فرایند تولید محتوا و فروش کمک می کند. حال این سؤال مطرح می شود که این روش برای فروش چه چیزی است؟

اگر به معنای عام فروش توجه کنیم در حقیقت هر انسانی چیزی برای فروش دارد و این دقیقا همان جمله استیونسون است که می گوید:

هرکس با فروختن چیزی زندگی می کند.

با توجه به این تعریف هر کسی که چیزی تولید می کند و یا حتی خیرین هم نوعی فروشنده محسوب می شوند، چون می خواهند مردم خریدار حرف ها و خدماتشان باشند هر چند به دنبال منافع مادی نباشند. پس هر کس با توجه به نیاز خود می تواند از بازاریابی محتوا استفاده کند.

محتوا به تمامی عکس ها، تصاویر متحرک، ویدیوها، متن ها و هر چیز دیگری گفته می شود که با هدفی معین به اشتراک گذاشته می شوند. حتی پیامی که شما در حال گردش در شبکه های مجازی برای دوستانتان ارسال می کنید نیز محتوا محسوب می شود. حال این محتوا می تواند با هدف سرگرمی باشد یا یک موضوع آموزشی یا فقط جهت اطلاع رسانی باشد و حتی ممکن است یک ویدیوی سرگرم کننده حاوی یک یا چند نکته ی آموزشی و حتی تبلیغاتی باشد.

اما نکته ای که در زمینه ی بازاریابی محتوا اهمیت دارد این است که محتوا به گونه ای باشد که توجه خریداران را جلب کند و به وفادارسازی مشتری در کسب و کار کمک کند.

تولید محتوا - Produce content

برای تولید محتوا شما باید به چند نکته ی بسیار مهم توجه کنید و به چند سوال اساسی پاسخ دهید:

 • این محتوا برای چه کسانی تولید می شود؟
 • قرار است چه نیازی را از مخاطب برطرف کند و چرا مخاطب باید به آن توجه کند؟
 • این محتوا در کجا توزیع می شود؟
 • محتوای مورد نظر چگونه منحصر به فرد خواهد شد؟

پاسخ دادن به این سوالات برای تولید محتوا ی ارزشمند و رشد کسب و کارتان حائز اهمیت است.

درست است که امروزه بازاریابی محتوا یا content marketing یکی از شاخه های مهم و اساسی در دیجیتال مارکتینگ digital marketing محسوب می شود اما لزوما تولید محتوا محدود به اینترنت نمی شود مثلا اگر شما کتابی را منتشر کنید باز هم تولیدکننده ی محتوا هستید و این مورد هم به نوعی بازاریابی محتوا یا content marketing است.

دلایل اهمیت بازاریابی محتوا یا content marketing:

امروزه تبلیغات بیش از حد نه تنها هیچ کمکی به افزایش فروش نمی کند بلکه باعث از بین بردن اعتماد مخاطبان شده و این امر برای آن ها خسته کننده شده است.

متخصصین بر این باورند که مدیران سایت ها به جای تبلیغات مستقیم کالا یا خدماتشان باید با تولید محتوا ی ارزشمند و مورد نیاز مخاطب باعث شوند که مخاطب خودش آن ها را انتخاب کند و با مطالعه مطالب مورد نیازش در سایت آن ها یا دیدن سایر محتواهای آن از قبیل تصاویر و ویدیوها نام و برند شرکت را به خاطر بسپارد و با این کار به صورت هوشمندانه ای به امر تبلیغات بپردازد.

دلیل برتری محتوای سایت نسبت به طراحی سایت – چرا بازاریابی محتوا یا content marketing:

اگر چه طراحی سایت از اهمیت بالایی برخوردار است و مخاطبان در این مورد حساس هستند اما محتوای سایت برای آن ها اهمیت بیشتری دارد. به این معنا که ممکن است سایتی از فنون طراحی استفاده نکرده باشد ولی به دلیل داشتن محتوای ارزشمند بیشتر مورد توجه قرار گرفته باشد.

همیشه به یاد داشته باشیم: محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا و تولید محتوا

ارتباط سئو و بازاریابی محتوا یا content marketing:

اگر بخواهیم درباره ی نقش سئو در بازاریابی محتوا بحث کنیم بدون شک به این نتیجه می رسیم که سئو تقویت کننده و تکمیل کننده ی بازاریابی محتوا است.

محتوا درون وب سایت شما نباید انبوهی از کلید واژه باشد که تنها هدف آن جلب توجه موتور های جست و جو گر است، بلکه محتوا باید به گونه ای تولید شود که حاوی پیامی برای مخاطبان باشد و باعث ایجاد ارتباط با مخاطب شود. در واقع شما باید با تولید محتوا ی مناسب تعامل عمیق با بازدید کنندگان برقرار کنید و باعث شوید که بازدید کنندگان به شما و برندتان اعتماد کنند و نوعی احساس همدلی در آن ها ایجاد شود، باید به مسائل و مشکلات آن ها توجه کنید و حل آن مسائل را در اولویت خود قرار دهید.

هنگامی که شما به طور هوشمندانه تلفیقی از بازاریابی محتواcontent marketing و سئو را برای رسیدن به اهدافتان به کار می گیرید بازدیدکنندگان به شما ایمان می آورند و حس می کنند شما ذهن آن ها را می خوانید و شما با علم به جست و جو ها و نیازهایشان و گاهی پیش بینی مشکلات و نیازهای آن ها به مخاطبان در رفع مشکلاتشان کمک می کنید.

فاکتورهای بسیاری در حوزه بهینه سازی سایت وجود دارند که هم بر روی بازاریابی محتواcontent marketing تاثیر می گذارند و هم از آن تاثیر می گیرند که در ادامه به برخی از این فاکتورها اشاره می کنیم:

 1. آپدیت پاندا: از الگوریتم های گوگل است جهت فیلتر کردن محتوا ها و متون بی ارزش
 2. آپدیت پنگوئن: یکی دیگر از الگوریتم های گوگل که از کپی کردن بی رویه ی محتوا ها و یا استفاده ی بیش از حد از کلیدواژه ها در متون جلوگیری می کند. این امر موجب شده که مدیران سایت ها به دنبال محتوا های با کیفیت تر باشند.
 3. آپدیت هامینگ برد یا مرغ مگس خوار: این آپدیت یکی دیگر از الگوریتم های گوگل است که هدف آن بهینه سازی موتورهای جست و جو در جهت تشخیص بهتر اهداف کاربران حین جست و جو در فضای مجازی است. این آپدیت اهمیت تولید محتوا ی متناسب با نیاز کاربران را برای شرکت های بازاریابی بیش از پیش آشکار نمود.

نکته آخر در مورد بازاریابی محتوا یا content marketing:

با توجه به آن چه تاکنون گفته شد دریافتیم که بازاریابی محتوا یا content marketing امروزه نقش به سزایی در پیشرفت کسب و کارها ایفا می کنند و به طور کلی از اهمیت بسیاری در زمینه های مختلف برخوردار است که در اخر به مختصری از آن ها اشاره می کنیم:

 • ایجاد آگاهی در بازدید کنندگان
 • آگاهی از برند
 • بهبود سئو
 • جذب مخاطبین ایده آل
 • اشتراک گذاری محتوا توسط بازدید کنندگان
 • دلیل قانع کننده برای بازگشت افراد به سایت شما
 • هم راستا با سایر استراتژی های بازاریابی
 • افزایش نرخ بازگشت سرمایه

در آخر از انجا که یکی از موارد مهم در رتبه بندی محتوا های بهینه در سایت موضوع پیج آتوریتیPage Authority و دامین آتوریتی – Domain Authority است پیشنهاد می کنم مقاله مرتیط با این موضوع را نیز از اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *