دیجیتال مارکتینگ یا digital marketing

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال Digital Marketing

دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing

اصطلاح بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگDigital Marketing – از دو دهه پیش تاکنون به عنوان زیرمجموعه ای از مدیریت بازاریابی و نیز مدیریت تبلیغات مورد اشاره قرار می گیرد، اما با توجه به توسعه فناوری اطلاعات طی سال های اخیر، افزایش متوسط زمان آنلاین بودن کاربران، استفاده گسترده از موبایل و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در جهان امروزه به عنوان یک دانش و تخصص مستقل مورد توجه قرار می گیرد.

به طور کلی اگر بخواهیم بازاریابی دیجیتال را تعریف کنیم:

دیجیتال مارکتینگ – Digital Marketing – عبارت است از همه ی ابزارها و فعالیت هایی که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال ( وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می گیرند.

بازاریابی همیشه به معنای ارتباط با مخاطبان در مکان و زمان درست بوده است و وقتی می گوییم مدت زمان آنلاین بودن مردم نسبت به دوازده سال گذشته دو برابر شده است یعنی نحوه خرید مردم تغییر کرده است و بازاریابی سنتی به اندازه گذشته کارا نیست. در دنیای امروز بازاریابی دیجیتال به یک ضرورت برای موفقیت کسب و کارها مبدل شده است.

دیجیتال مارکتینگ چتری است که تمام تلاش های بازاریابی آنلاین شما را پوشش می دهد. کسب و کار ها، کانال های دیجیتالی چون جست و جوی گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها را به عنوان اهرمی برای دستیابی به مشتریان فعلی و آتی خود قرار می دهند.

از وب سایتتان گرفته تا دارایی های برندینگ آنلاین تان مثل تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی، بروشور های آنلاین و طیف عظیمی از دارایی ها و تاکتیک ها وجود دارد که زیر چتر بازاریابی دیجیتالی – Digital Marketing – قرار می گیرد. بازاریابان دیجیتالی خبره به خوبی می دانند که هر دارایی یا تاکتیک چگونه اهداف گسترده آنان را پشتیبانی می کند.

یازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ-digital marketing

ابزارهای بازاریابی دیجیتال:

۱. سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو – SEO یا Search Engine Optimization

بهینه سازی برای موتور جست و جو مجموعه ای از استراتژی ها، تکنیک ها و تاکتیک هایی است که به منظور افزایش میزان بازدید کنندگان یک وب سایت به وسیله ارتقا رتبه سایت در صفحه نتایج برتر جست و جو در موتورهای جست و جوگری چون گوگل، بینگ و دیگر موتورهای جست و جو مورد استفاده قرار می گیرد.

با بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جست وجو می توانید هدفمند ترین مخاطبین را داشته باشید. مخاطبی که خودش به دنبال شما می گردد قطعا هدفمندترین مخاطب شما خواهد بود چون با توجه به نیازش شما را انتخاب می کند.

۲. بازاریابی محتوا یا Content Marketing

یکی از بهترین ابزارها در بازاریابی دیجیتال – Digital Marketing – که مناسب برای همه ی کسب و کارهای آنلاین با هر سرمایه، بودجه و هر اندازه ای است، بازاریابی محتوا است. در بازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطبانتان می توانید برای رفع نیازشان محتوا تولید کنید، ممکن است با نوشتن یک مقاله بتوانید نیاز مخاطبانتان را برطرف کنید یا اینکه یک ویدیوی آموزشی تولید کنید.

در واقع در این روش محتوا ی تولیدی شما مثل یک قلاب عمل می کند. با تولید محتوا ی آموزشی مورد نیاز مخاطبانتان می توانید آن ها را به مشتریان وفادارتان تبدیل کنید. ابتدا با محتوای رایگان شما نیازشان برطرف می شود و بعد به شما اعتماد می کنند و خواهان محصولات و خدمات پولی شما که به محتوا های آموزش تان ارتباط دارند می شوند.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال از طریق شبکه های اجتماعی

۳. بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی یا social marketing:

یکی از قدرتمند ترین و تاثیرگذارترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی هستند. کاربران فعلی اینترنتی بیشتر از موبایل خود برای رفع نیاز یا گشت و گذار در اینترنت استفاده می کنند و همین امر موجب می شود که بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی سپری کنند. هر کس می تواند از شبکه های اجتماعی برای درآمدزایی خود استفاده کند حتی بدون نیاز به سایت و به صورت کاملا رایگان.

۴. بازاریابی ایمیلی یا email marketing:

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارها برای وفادارسازی مشتری و رابطه سازی است، در حقیقت ابزاری است که موفقیت در هر کسب و کار آنلاینی را تضمین می کند.

ایمیل ابزاری کاملا انعطاف پذیر است که می تواند طیف گسترده ای از محتوا را در خود جای دهد.

متن، عکس، ویدئو، لینک و فایل. ایمیل تقریبا با هر پیغامی که بازاریاب بخواهد بفرستد و به هر طریقی که بخواهد آن پیغام را ارسال کند سازگار است.

۵. بازاریابی ویدیویی یا video marketing:

ویدئوها تاثیرگذاری خیلی بیشتری را روی مخاطبان نسبت به دیگر فرمت های محتوا یی می گذارند.

شاید تا چند سال پیش کسی علاقه ای به دیدن ویدئو ها نداشت اما الان وضعیت تغییر کرده است. الان هرکسی دارای اینترنت پر سرعت است، سلیقه ها عوض شده، حوصله ها کمترشده و خیلی از افراد هستند که دیدن ویدئو را به خواندن متون طولانی ترجیه می دهند.

۶. بازاریابی چریکی یا Guerrilla Marketing:

این ابزار بهترین ابزار بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار های کوچک و نوپاست که نمی توانند هزینه سنگین تبلیغات اینترنتی یا سنتی را بپردازند.

بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی که در انگلیسی Guerrilla Marketing شناخته می شود، یک استراتژی تبلیغاتی نامتعارف است که سعی می کند با حداقل هزینه مالی، بیشترین بازخورد را داشته باشد.

۷. تبلیغات اینترنتی یاInternet advertisement:

تبلیغات آنلاین به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال تبلیغات در محیط وب اشاره دارد. در تعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی را اینگونه تعریف نموده اند:

نمایش دادن نام ها و علائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی در سایت های پربیننده ی اینترنت به نحوی که به تحقق اهداف تبلیغات کمک نماید.

در فرایند تهیه و اجرای تبلیغات اینترنتی، شرکت های تبلیغاتی، ناشران اینترنتی، تبلیغ دهندگان ( سازمان ها و شرکت های تولیدی و خدماتی ) درگیرند.

طبق تحقیقات انجام شده ۶۰ درصد از تبلیغات بنری نقش به سزایی در افزایش شناخته شدن نام های تجاری در شرایط یکسان دارند.

از دیگر مزایای تبلیغات اینترنتی و بازاریابی دیجیتال – Digital Marketing – می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارزان تر بودن نسبت به سایر رسانه ها
  • فرایند راحت و سریع
  • گسترده متمرکز و هدفمند
  • قابلیت ردگیری بینندگان
  • وابسته نبودن به زمان و مکان
  • قابلیت هدف گیری دقیق مخاطبین اصلی
  • قابلیت سریع و ارزان تحلیل
  • حق الزحمه ی اولیه ی اندک
  • حوزه ی دسترسی وسیع

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد؟

شما نیاز دارید از رسانه های دیجیتال برای بازاریابی و تبلیغات کسب و کار خود استفاده کنید. امروزه دیگر کمتر کسی پیدا می شود که به راحتی به کسب و کاری اعتماد کند. در واقع شیوه ی تصمیم گیری مخاطبان عوض شده است. با وجود رسانه های اجتماعی محبوب دیگر کسی به حرف شما اهمیت نمی دهد. اکثرا به حرف این و آن در شبکه های اجتماعی توجه می کنند و بیشتر به کامنت ها توجه می شود.

پس دقیقا به خاطر همین موضوع هم که شده باید از رسانه های دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ – Digital Marketing – یا همانبازاریابی دیجیتال استفاده کنید. در واقع هر کسب و کاری برای بقا در بین رقبایش باید در رسانه های دیجیتال حضور داشته باشد نه اینکه از آن فقط برای کمک گرفتن استفاده کند.اگر چه بازاریابی دیجیتال محدود به همین چند بخش نبوده و بخش هایی همچون اپلیکیشن ها و برنامه نویسی اندروید و ios را نیز شامل می شود.

در پایان از آنجا که بازاریابی دیجیتال – Digital Marketing یا همان دیجیتال مارکتینگ فاکتور بسیار مهم و کلیدی در افزایش قدرت دامنه یا دامین آتوریتی – Domain Authority و قدرت پیج یا پیج آتوریتیPage Authority می باشد پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط با این موضوع را هم که در سایت قرار داده ام، حتما مطالعه بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *