Domain Authority و Page Authority یا قدرت دامنه و پیج چیست؟

Domain Authority & Page Authority یا همان قدرت دامنه و قدرت پیج:

قدرت دامنه یا دامین آتوریتی – Domain Authority :

دامین آتوریتی – Domain Authority یا DA فاکتوری بسیار کاربردی در سئو سایت است و به طور ساده به ما می گوید که یک سایت برای چه کلمات کلیدی رنک خواهد گرفت.

domain authority and page authority
DA به بررسی اعتبار کل دامنه ی سایت می پردازد و دارای عددی بین صفر تا 100 است که هر چه این عدد به 100 نزدیکتر باشد بهتر است. به عبارت دیگر

دامین آتوریتی – Domain Authority یا DA نشان می دهد که چقدراعتبار وب سایت شما بالاتر است.

ارتقای این اعداد رفته رفته سخت تر می شود به طور مثال رسیدن از عدد 20 به 40 آسان تر از رسیدن از 40 به 50 است. معیار آتوریتی – Authority توسط سایت moz.com مشخص می شود.
البته باید به این نکته توجه داشت که تنها دارا بودن یک رتبه نسبتا بالا در این زمینه کافی نیست، بلکه باید از میانگین رتبه ی رقبایتان بالاتر باشد تا در این زمینه موفق شوید.
در یک صنعت غیر شفاف که در آن تنها چند نظریه راجع به الگوریتم های گوگل و نحوه ی کار آنها با جست وجوی طبیعی وجود دارد.

فاکتوری مثل دامین آتوریتی – Domain Authority بسیار مهم و حائز اهمیت است.

DA با ارزیابی دامنه های لینک شده، تعداد کلی لینک ها، Moztrust ،MozRank و غیره محاسبه می شود و به شکل نمره یا امتیاز می تواند برای مقایسه ی وب سایت ها یا نظارت بر رنک وب سایت در زمان مشخص استفاده شود. در نتیجه این مدل نشان می دهد که به نظر گوگل چه صفحاتی باید برای هر عبارت جست و جو شده رنک بگیرند و به چه ترتیبی نیز باید رنک بگیرند. این امتیازها اصلا به نام دامنه مرتبط نمی شوند و کاملا مرتبط با موتورهای جست و جو و مفاهیم ساده سئو و پیشرفته ای آن عمل می کند.

با اینکه بازاریابان آگاه هستند که دامین آتوریتی – Domain Authority به عنوان یک فاکتور محدودیت هایی نیز دارد اما معتقدند که DA دست کم معیاری است برای آن که آیا تلاش های انجام شده برای سئو کارساز هستند یا تیستند. به همین دلیل نیز دامین آتوریتی – Domain Authority هدف مهمی در پی دارد.
یکی از معیارهایی که سایت ها در وب سایت شما تبلیغ می گذارند، حال چه متنی مثل یک لینک و چه بنری و انواع مختلف آن، همین دامین آتوریتی – Domain Authority است. به طور مثال اگر تیم سئوکار ماهر نیاز به بک لینک داشته باشد از سایتی بک لینک تهیه می کند که قدرت دامنه آن به عدد صد نزدیکتر باشد.

 

قدرت پیج یا پیج آتوریتی -Page Authority :

درست مانند دامین آتوریتی – Domain Authority، پیج آتوریتی – page Authority نیز نمره ای بین صفر تا صد است که توسط وبسایت moz.com به یک صفحه ی مشخص داده می شود. این نمره مشخص می کند که یک صفحه چقدر می تواند در رتبه بندی موتورهای جست و جو مثبت عمل کند.

تفاوت قدرت پیج یا پیج آتوریتی -Page Authority و قدرت دامنه یا دامین آتوریتی – Domain Authority :

رتبه ی آتوریتی دامنه ی سایت و صفحه اصلی سایت و همچنین صفحات داخلی هر سایت متفاوت است و جداگانه امتیاز داده می شود. درمقایسه ی پیج آتوریتی و دامین آتوریتی می توان گفت که PA بیانگر امتیاز یک صفحه درکنار رقبایش است، درحالی که دامین آتوریتی بیانگر قدرت کل دامنه در برابر سایت های رقیب می باشد. با این حال این دو مقدار از یک روش تقریبا یکسان به دست می آیند.

حال این سوال مطرح می شود که با چه معیارهایی رتبه آتوریتی هر سایت بالاتر می رود؟

  • تعداد بک لینک، کیفیت بک لینک ها
  • سئو سایت و بهینه سازی سایت مطابق با استانداردهای موتور جست وجوی گوگل
  • تعداد صفحات ایندکس شده سایت در گوگل
  • میزان اشتراک مطالب سایت در شبکه های اجتماعی معتبر
  • تعداد بازدید از آن صفحه یا دامنه و موارد مرتبط

به طور کلی سایت هایی که لینک های خارجی با کیفیت زیادی دارند مثل wikipedia و google بالاترین نمره ی DA را دارند در صورتی که وب سایت ها و کسب و کارهای کوچک تر که لینک های کمتری دارند نمره ی دامین آتوریتی آن ها نیز پایین تراست.

بک لینک ها:

بک لینک ها ( Backlinks ) به معنای پیوندهای پشتوانه است. به عبارت ساده تر بک لینک عبارت است از لینک سایت شما در سایر سایت ها و وبلاگ ها.

بک لینک ها به شما کمک می کند که اطلاعات خود را در دیگر سایت ها بررسی و ارزیابی کنید.

معیار بک لینک ها در محاسبه ی آتوریتی هم براساس تعداد صفحاتی است که به شما لینک داده اند و هم تعداد دامنه هایی ست که به شما لینک داده اند و هم فالو یا نوفالو بودن لینک ها و همچنین دامین آتوریتی – Domain Authority و پیج آتوریتی – page Authority صفحاتی که به شما لینک داده اند.
MozRank و MozTrast معیاری برای تشخیص کیفیت بک لینک های سایت هستند.

بک لینک ها از نکات بسیار مهم و ضروری در دیجیتال مارکتینگ است.

بک لینک در پیج آتوریتی و دامین آتوریتی
برای بالا بردن دامین آتوریتی – Domain Authority سایت، مستلزم بهبود پروفایل لینک شخصی شما است. در یک سطح پایه ای برای داشتن یک پروفایل لینک خوب شما هم باید از شر لینک های بد خلاص شوید و هم لینک خوب به دست آورید.

برای به دست آوردن لینک های خوب شما دو گزینه دارید:

  1. شما سرویس های خدمات سئو خود را به کار بگیرید و لینک های باکیفیت و واقعی از آن ها دریافت کنید.
  2. یک سایت با اطلاعات ارزشمند بالا ایجاد کنید که دارای محتوا ی عالی باشد و اصطلاحا به این گزینه بازاریابی محتوا می گویند.

تاثیر سئو بر روی دامین آتوریتی – Domain Authority و پیج آتوریتی – page Authority:

روش های انجام سئو به سه دسته ی سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری تقسیم می شوند و اینکه شما از چه روشی برای سئو سایتتان استفاده کنید برای نمره ی آتوریتی شما تاثیرگذار است. اگر روش سئو کلاه سفید را انتخاب کنید زمان گرفتن نمره ی بهتر دیرتر می شود اما این نمره پایدارتر خواهد بود و شما در طولانی مدت، جایگاه بسیار مناسبی قرار خواهید گرفت. و قطعا سئو فاکتوری مهم در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال است

نحوه محاسبه پیج رنک:

محاسبه پیج رنک بر اساس ارزش لینک های ورودی از سایت یا وبلاگ مبدا انجام می شود. به فرض اگر صد صفحه با پیج رنک صفر شما را لینک کنند، شاید ارزش آن معادل دریافت یک لینک از یک صفحه با پیج رنک 2 باشد. لذا میزان صفحاتی که لینک می دهند چندان مهم نیست ( هر چند هر چقدر این مقدار بیشتر باشد بهتر است )، بلکه پیج رنک فعلی آنها است که باعث افزایش رتبه شما می شود.

به یاد داشته باشیم، صفحاتی که به تعداد زیادی لینک خروجی می دهند، به همان نسبت ارزش لینک هایشان کاهش می یابد. به فرض اگر سایتی پیج رنک 6 داشته باشد اما به تعداد زیادی صفحه دیگر لینک خروجی دهد، ارزش آن برابر با سایت مشابه نیست که مثلا تنها به چند لینک بسنده کرده است. ( ارزش لینک های سایت اخیر خیلی بیشتر است. )

برای بررسی Domain Authority و Page Authorityقدرت دامنه و قدرت پیج می توانید اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *