تغییر دامنه سایت وردپرس و غیر وردپرس بدون افت رتبه و از دست رفتن رتبه سئو به صورت کامل

تغییر دامنه وب سایت بدون افت رتبه در گوگل

آموزش تغییر دامنه سایت وردپرس و غیر وردپرسی بدون از دست رفتن سئو دامنه قبل:

ممکن است این اتفاق برای شما هم پیش آمده باشد که نیاز به تغییر دامنه سایت وردپرس خود داشته باشید اما دامنه قدیمی جایگاه مناسبی در سئو گوگل داشته باشد و کلمات کلیدی وب سایت شما در صفحه رتبه بندی گوگل جایگاه مناسبی داشته باشند در نتیجه یا باید قید رتبه قبلی سایت را زد و یا اینکه تلاشی برای انتقال رتبه دامنه قدیمی به دامنه جدید انجام داد.

از آنجا که گوگل این امکان را فراهم کرده است که شما بتوانید آدرس سایت خود را تغییر دهید، می‌توان به این نتیجه رسید که این کار مشکل زیادی برای رتبه دامنه قبلی شما ایجاد نمی کند و تغییر دامنه وب سایت وردپرسی با غیر وردپرسی بدون افت رتبه شدید در گوگل امکان پذیر است. اگرچه به نظر می‌رسد که این تغییر در بازه کوتاه مدت ممکن است با کاهش بازدیدکننده سایت همراه باشد، اما اگر تغییر دامنه وب سایت با استراتژی و به صورت درست و اصولی انجام شده باشد نه تنها بازگشت به رتبه قبلی در دامنه جدید دور از انتظار نیست بلکه رسیدن به جایگاه های بهتری هم فراروی شماست.

 

تغییر دامنه سایت وردپرسی و غیر وردپرسی

 دلایل تغییر دامنه وب سایت وردپرس و غیر وردپرسی چه میتواند باشد؟

برای تغییر دامنه سایت دلایل متفاوت و زیادی وجود دارد. ممکن است این تغییر یک تغییر از http به https  باشد، یا تغییر پسوند دامنه از نوعی به نوع دیگر و یا حتی فراتر از آن دامنه کاملا تغییر کرده باشد. به عنوان مثال http://www.olddomain.ir به https://newdomain.com  تغییر پیدا کرده باشد و علاوه بر این که دامنه تغییر کرده از گواهی ssl هم استفاده کرده باشید.

همه این موارد همه می تواند دلیلی برای تغییر دامنه سایت وردپرسی یا هر نوع سایت دیگری باشد. تغییر دامنه سایت امری شخصی است اما بدون استراتژی مشخص برای این کار و یا حتی دلیلی موجه شاید این تغییر دامنه سایت زیاد کار مثبتی نباشد. از آنجا که خود من این تغییر را از http://mostafakh.ir به https://mostafakh.com انجام داده ام با این فرض که شما هم پس از بررسی های بسیار تصمیم به تغییر دامنه وب سایت خود دارید مراحل را ادامه می دهیم.

اگر چه این آموزش برای تغییر دامنه وب سایت وردپرسی نوشته شده است اما مطمئنا و قطعا این روش روش مناسب و کاملی برای تغییر دامنه وب سایت های دیگر هم هست و از همین روش برای دیگر وب سایت ها نیز می توانید استفاده کنید.

اولین گام برای تغییر دامنه سایت وردپرس و یا غیر وردپرسی

اولین قدم برای شروع تغییر دامنه وب سایت بک آپ گیری از وب سایت است. قبلی خود بک آپ بگیرید و در هاست دیگری این سایت را بالا بیاورید. برخلاف آموزش های دیگر در مورد این موضوع که وجود دو هاست برای این کار را ضروری و لازم می دانند اما به نظر من این کار اصلا اجبار نیست چرا که در پایان آموزش خود شما هم به این نتیجه خواهید رسید اما وجود دو هاست فقط کار را راحت تر و تمیز تر می کند.

اگرچه خود من هم بعد از انجام عملیات انتقال وب سایت و پایان کار متوجه این موضوع شدم که نیازی به وجود دو هاست نبود. اما از آنجا که می خواهم این آموزش بر طبق روالی باشد که خود من انجام داده ام، من هم از دو هاست را برای این آموزش استفاده کرده ام

مرجله اول در تغییر دامنه سایت وردپرس و غیر وردپرسی:

یک هاست دیگر بگیرید و یک کپی کامل از سایت خود را به هاست جدید منتقل کنید، دیتابیس را هم به صورت کامل منتقل کنید و سایت را مطابق سایت موجود بالا بیاورید. فقط یک تفاوت در هاست جدید و قدیم شما وجود دارد و آن تفاوت این است که، هاست جدید باید با دامنه جدید کار کند.

ساختار url را به هیچ وجه تغییر ندهید. این کار کار اشتباهی است. Url ها باید دقیقاً شبیه سایت قدیمی شما باشند و حتی متن نوشته های هر دو سایت در دامنه های قدیم و جدید نباید تغییری کرده باشند.

برای انتقال سایت به صورت کامل از هاست قبل به هاست جدید می توانید از پشتیبانی هاستینگ خود کمک بگیرید. اگرچه انجام این کار برای یک وبمستر کار سختی نیست و خود شما نیز می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

همچنین اگر وب سایت شما وردپرسی است برای تغییر url ها می توانید از از افزونه Better Search Replace استفاده کنید. آموزش استفاده از این افزونه را به همراه نسخه اصلی خود این افزونه برای دانلود در سایت قرار دادم.

آموزش استفاده از افزونه Better Search Replace

پیشنهاد می کنم حتما حال که تصمیم به تغییر دامنه وب سایت خود گرفته اید هاست خود را هم به گواهی ssl مجهز کنید و از https هم برای دامنه خود استفاده کنید و بهره ببرید. چراکه در سال ۲۰۱۸ این موضوع یعنی استفاده از پروتکل https یکی از فاکتورهای مهم در سئو محسوب می‌شود و گوگل اهمیت بیشتری به این دامنه ها نسبت به دامنه های دیگر می دهد.

فراموش نکنید این موضوع یکی از چندین فاکتور سئو می باشد ولی فاکتور با اهمیتی محسوب می شود.

آموزش تبدیل دامنه http به https در سایت وردپرسی و آموزش اضافه کردن گواهی ssl به هاست

تغییر دامنه سایت از گوگل وب مستر

مرحله دوم: ثبت هر دو دامنه در گوگل سرچ کنسول یا گوگل وبمستر:

برای ادامه کار یکی از مهمترین ملزومات اضافه کردن وب سایت به گوگل وبمستر یا همان سرچ کنسول گوگل است. برای این کار که زیاد هم کار سختی نیست فقط نیاز به یک اکانت گوگل دارید. آموزش اضافه کردن وب سایت به اکانت گوگل وبمستر را هم در سایت قرار داده ام که می توانید مطالعه بفرمایید.

آموزش اضافه کردن وب سایت به گوگل وبمستر و دلایل استفاده از گوگل وبمستر

مرحله سوم: ریدایرکت دامنه قبلی به دامنه جدید برای تغییر دامنه وب سایت وردپرسی و غیر وردپرسی

تغییر دامنه وب سایت با ریدایرکت htaccess

اگر دو مرحله قبل را به صورت کامل انجام داده اید در حال حاضر باید وارد مرحله سوم کار شویم که این مرحله ریدایرکت تمام دامنه های قبلی شما به دامنه جدید است. کافیست کد های زیر را در بالاترین جای ممکن در فایل htaccess. قرار دهید. این فایل را می توانید در فایل روت هاست اصلی خود پیدا کنید.

 

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ https://NewDomain.COM/$1 [R=301,L]

 

حتما توجه داشته باشید که تمام حالت های url قدیمی که استفاده می شده باید به url جدید منتقل شود و نکته دوم اینکه ریدایرکت ها به صورت زنجیره ای نباید باشند به عنوان شما نباید دامنه A را به دامنه B و بعد از آن دامنه B را به دامنه C ریدایرکت کنید. روش صحیح انتقال مستقیم دامنه A به C است یعنی انتقال از دامنه قدیمی دقیقا به دامنه جدیدی که قرار است از آن استفاده کنید.

 مرحله چهارم: درخواست تغییر آدرس وب سایت به سرچ کنسول گوگل

اگر همه مراحل بالا را به صورت کامل انجام داده اید، مرحله نهایی کار درخواست تغییر آدرس وب سایت به گوگل وبمستر یا همان سرکنسول گوگل است. برای این کار وارد گوگل وبمستر می‌شویم و مراحل تغییر دامنه وب سایت را انجام می‌دهیم.

من این مراحل را به صورت عکس آماده کردم. برای راحتی کار من از نسخه قدیمی گوگل وبمستر استفاده کرده ام، اگرچه در نسخه جدید هم می‌توانید این صفحه را با طراحی متفاوت ببینید.

برای تقاضای تغییر دامنه وب سایت با این علم که شما هر دو دامنه سابق و جدید را ثبت کرده اید، وارد داشبورد خود در سرچ کنسول گوگل شوید و بر روی پروفایل دامنه قدیمی خود کلیک کنید.

تغییر دامنه وب سایت در سرچ کنسول گوگل 01

بعد از ورود به پروفایل دامنه سابق کافیست بر روی چرخدنده سمت راست در بالای صفحه کلیک کرده و بر روی گزینه change of address کلیک کنید.

تغییر دامنه وب سایت در سرچ کنسول گوگل 02

بعد از کلیک بر روی change of address وارد صفحه زیر می شوید. در این صفحه گوگل ۴ مرحله را برای تغییر دامنه وب سایت وردپرسی یا غیر وردپرسی از شما می خواهد. در حال حاضر با هم این چهار مرحله را انجام می دهیم.

تغییر دامنه وب سایت در سرچ کنسول گوگل 03

مرحله اول: انتخاب دامنه جدید برای تغییر دامنه سایت وردپرس

در این مرحله گوگل می خواهد مشخص کنید که قرار است این دامنه شما به کدام دامنه جدید منتقل شود. فراموش نکنید که حتما باید دامنه جدید را در گوگل وب مستر ثبت و وریفای می کردید. همانطور که قبلا همه گفته ام آموزش اضافه کردن سایت به گوگل وب مستر را در مقاله دیگری آموزش داده ام.

آموزش اضافه کردن وب سایت به گوگل وبمستر و دلایل استفاده از گوگل وبمستر

مرحله دوم: تایید تغییر دامنه سایت از دامنه قدیم به جدید به صورت ریدایرکت ۳۰۱

در این مرحله گوگل چک می کند که آیا سایت شما به صورت کامل از دامنه قدیم به جدید ریدایرکت گردیده است یا خیر. در نتیجه اطمینان پیدا کنید که کد ها را به صورت صحیح در فایل htaccess. قرار داده اید. برای اطمینان از اینکه این کار را به صورت صحیح هم انجام داده اید می توانید از طریق سایت https://httpstatus.io ریدایرکت بودن سایت خود را چک نمایید. بعد از اطمینان از اینکه دامنه قدیم شما به دامنه جدید شما به صورت صحیحی منتقل شده است، بر روی دکمه check در گوگل وبمستر کلیک کنید. گوگل پس از تایید این موضوع تیک سبز تایید را به این مرحله اضافه می کند و شما وارد مرحله سوم می شوید.

مرحله سوم: تایید مالکیت دامنه های قدیم و جدید برای تغییر دامنه سایت وردپرس

شاید به این موضوع فکر کنید که قبلا هویت این دامنه ها در گوگل تایید شده است. اما گوگل دوباره تاییدیه مالکیت از شما می خواهد. برای تایید دامنه جدید مشکلی ندارید اما از آنجا که دامنه قبلی به صورت کامل ریدایرکت شده است، نمی توانید فایل مورد نیاز گوگل را در هاست قبلی قرار داده و دامنه قبل را تایید کنید.

برای حل این موضوع کافیست فایل مورد نظر گوگل برای تایید را در روت هاست جدید خود قرار دهید و بعد بر روی چک کلیک کنید. آدرس مورد نظر گوگل به صورت خودکار ریدایرکت به سایت جدید شده و گوگل به آن فایل دسترسی پیدا می کند و این موضوع هم توسط گوگل تایید می شود. اینجا همان جایی است که به ما این موضوع را یادآور می شود که برای اینکار نیاز به دو هاست نداریم. و فقط نیاز به ریدایرکت ۳۰۱ دامنه قبل بود. اگر چه انجام این کار به این روش هم خالی از لطف نیست.

مرحله چهارم: تایید انتقال تغییر دامنه سایت وردپرس

در این مرحله که مرحله پایانی تغییر دامنه سایت وردپرس است شما به گوگل این اطمینان را می دهید که از انجام این عملیات آگاهی دارید و قصد دارید این تغییر دامنه وب سایت انجام شود. پس از تایید نهایی گوگل ایمیلی مبنی برا شروع فرایند انتقال و تایید مراحل برای شما ارسال می کند.

فرایند تغییر دامنه سایت وردپرس تمام شد

شما تمام مراحل لازم، کامل و درست برای تغییر دامنه وب سایت وردپرسی خود را انجام داده اید. توجه داشته باشید که فرایند تغییر دامنه وب سایت به سرعت انجام نمی گیرد و شما در حدود ۶ ماه درگیر فرایند تغییر دامنه وب سایت خود هستید. صبور باشید و با قدرت بر روی دامنه جدید خود کار کنید.

فراموش نکنید حتما پس از تغییر دامنه سایت وردپرس سایت مپ وب سایت جدید خود را در گوگل وب مستر ثبت کنید.

اگر در این مورد سوال دیگری برایتان پیش آمد کافیست در پایین همین آموزش و در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا به سرعت به آن پاسخ داده شود.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *