شادوبن اینستاگرام چیست؟ چرا و چگونه از تحریم shadowban خارج شویم؟

شادوبن چیست

شادوبن اینستاگرام چیست؟ چرا و چگونه از تحریم shadowban خارج شویم؟

شادوبن اینستاگرام چیست؟

اگر در فضای مجازی چرخی بزنید و یا اکانت اینستاگرام خود را اخیراً دچار تحریم های ناخواسته و تغییرات محسوس و یا نامحسوس دیده اید، احتمالا با واژه ای به نام شادوبن اینستاگرام یا تحریم سایهinstagram shadowban مواجه شده اید. شادوبن اینستاگرام یا محدودیت سایه که به محدودیت نامحسوس هم معروف است، یک جریمه موقتی در اینستاگرام است که به دلایل مختلفی بر روی اکانت های مختلف اعمال می‌شود.

شادوبن اینستاگرام یا تحریم سایه چیست؟

اقدام به قطع دسترسی و محدودسازی کاربران شبکه‌های اجتماعی به صورتی که کاربران در اکثر شبکه‌های اجتماعی، اخطاری در این مورد دریافت نخواهند کرد را تحریم شادوبن می‌گویند. اگر شما در اینستاگرام مورد تحریم سایه قرار گرفته باشید محتوای ارسالی توسط شما به هیچ کاربری دیگری و در هیچ جای نمایش داده نمی شود مگر اینکه آن کاربر قبلاً شما را دنبال کرده باشد.

 

اما این موضوع به این معنی نیست که فقط اگر کاربری به صورت آگاهانه تخلفی را انجام داده است، مورد تحریم نامحسوس اینستاگرام قرار می گیرد، بلکه همه اکانت هایی که به طور خواسته یا ناخواسته برخی از قوانین اینستاگرام را زیر پا گذاشته‌اند ممکن است گرفتار شادوبن یا تحریم نامحسوس اینستاگرام شود.

حال با دو سوال مهم در این زمینه روبه‌رو هستیم:

۱. آیا تحریم شادوبن اینستاگرام می‌تواند روی حساب کاربری شما تاثیر می گذارد؟

 

۲. از کجا بفهمیم گرفتار تحریم شادوبن شده ایم؟

 

اگر شما دچار تحریم شادوبن اینستاگرام یا همان تحریم سایه شده باشید، هنوز هم می توانید از اپلیکیشن اینستاگرام استفاده کنید، اما دیگر تجربه ای مشابه تجارب سابق خود را در استفاده از اینستاگرام نخواهید داشت. به بیان دیگر ممکن است کم کم متوجه این موضوع شوید که محدودیت شادوبن روی دیدگاه‌های شما زیر هر پست تاثیر می گذارد و یا حتی با این مشکل مواجه خواهید شد که کسانی که قبلا شما را فالو نکرده‌اند، قادر به پیدا کردن اکانت شما نخواهند بود.

اگر فکر می‌کنید در زمان محدودیت با استفاده از هشتگ ها میتوانید پست خود را به مخاطبان مختلف از طریق صفحه اکسپلور اینستاگرام نمایش دهید بهتر است در مورد این فکرتان تجدید نظر کنید چون متاسفانه در مدت محدودیت باید با صفحه اکسپلور اینستاگرام خداحافظی کنید.

چگونه بفهمیم که ما دچار محدودیت شادوبن اینستاگرام شده ایم؟

متاسفانه برخلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر که به کاربران در مورد وجود محدودیت های مختلف اطلاع می‌دهد، اینستاگرام در این مورد مرموز عمل می‌کند و این همان دلیلی است که بسیاری از کاربران را سردرگم می کند که آیا آنها تحت تأثیر محدودیت شادوبن اینستاگرام قرار گرفته اند.

در نتیجه اگر شما فکر می کنید مدتی است لایک از دست داده اید، یا حجم دریافت فالوور های شما و کامنت های بر روی پست های شما کاهش محسوس یافته است، احتمالا شما در حال تماشای نشانه های تحریم شادوبن اینستاگرام بر روی اکانت کاربری خود هستید.

محدودیت شادوبن اینستاگرام در چه زمانی به وجود آمده است؟

به طور کلی اینستاگرام در هیچ زمانی به صورت آشکار موضوع تحریم سایه یا شادوبن اینستاگرام را تایید نکرده است. اما در ماه فوریه ۲۰۱۸ یک بیانیه توسط اینستاگرام منتشر شد که به برخی مشکلات در مورد برخی هشتگ های خاص اشاره کرده و از رفع آنها خبر داد.

بیانیه آنها قطعا وجود معضلاتی از هشتگ را تأیید می‌کند اما بسیاری از متخصصان بر این باورند که اینستاگرام عملا با این بیانیه محدودیت‌های شادوبن اینستاگرام را تایید کرده است، بدون آنکه قبلاً در این مورد صحبت کند یا آن را پذیرفته باشد.

تحریم سایه

تحریم شادوبن چه مدت به طول می انجامد؟

متاسفانه پاسخ قطعی و مشخصی برای این موضوع وجود ندارد و این تحریم ممکن است بین چند روز تا چند ماه به طول بیانجامد. اما قطعاً یک راه مطمئن برای خلاص شدن از تحریم شادوبن اینستاگرام وجود دارد و آن این است.

Play by the rules

بر اساس قوانین بازی کنید.

چطور متوجه شویم که آیا حساب کاربری ما درگیر محدودیت شادوبن اینستاگرام قرار گرفته است یا خیر؟

از طریق حساب کاربری خود یک تصویر با یک هشتگ کم استفاده در اینستاگرام منتشر کنید. چون اگر یک تصویر را با هشتگ پر استفاده ای ارسال کنید که دارای میلیون‌ها پست مرتبط با آن است، سخت است درک این موضوع که آیا محتوای شما از نظر فنی پنهان شده یا به سادگی از گردونه رقابت عقب مانده است.

بعد از ارسال پست با هشتگ خاص از ۵ کاربر اینستاگرام که شما را فالو نمی کنند برای جستجو در این هشتگ کمک بگیرید. اگر هیچکدام از آنها پست شما را در آن هشتگ مشاهده نکردند، به نظر می‌رسد شما درگیر تحریم سایه یا شادوبن اینستاگرام شده اید. اما اگر یک یا دو حساب کاربری پست شما را در هشتگ مورد نظر مشاهده کردند، شما با کاهش تعامل کاربری مواجه شده اید که این خود موضوع دیگری است.

اگر این تست را اجرا کردید و بر این باور هستید که دچار تحریم سایه شده اید برای شما یک راه حل مناسب داریم.

تحریم سایه یا instagram shadowban

چطور مشکل تحریم شادوبن را حل کنیم و از محدودیت شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

عموماً دلایلی بالقوه در مورد تحریم شادوبن یا تحریم سایه وجود دارد. برای اطمینان از اینکه این اتفاق دوباره رخ نخواهد داد باید با بررسی دقیق به این نتیجه برسید که چرا این مشکل برای شما به وجود آمده است.

دلایلی که امکان دارد موجب بروز تحریم در اکانت شما شده باشد:

 • استفاده از ربات های خودکار بی کیفیت:

به طور کلی اینستاگرام، استفاده از ربات های خودکار را دوست ندارد و برای مقابله با آن اقدامات بسیاری انجام می‌دهد. اما شما میتوانید از ربات های با کیفیت برای این کار استفاده کنید. اینستاگرام در بیانیه ای در سال ۲۰۱۸ تاکید کرد که استفاده از ربات های خودکار یک تاکتیک اسپم است و بهتر است برای ارتباط و جذب مخاطب از روش‌های دیگری استفاده کرد.

 • شما از هشتگ های ممنوعه استفاده می کنید:

برخی اوقات هشتگ های محبوب و عمومی با محتوای نامناسب پر می ‌شود و این اتفاق خوشایند نیست. اینستاگرام با مشاهده این موضوع و برای رفع آن گاها هشتگ را حذف می کند یا استفاده از آن را محدود می‌کند. اگر شما از هشتگ های ممنوعه استفاده کنید این عملکرد دسترسی به رتبه در دیگر هشتگ ها را هم تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد و ممکن است باعث محدودیت حساب کاربری شما شود.

 • حساب شما توسط کاربران ریپورت شود:

زمانی که برخی کاربران به صورت مکرر و پی در پی حساب کاربری شما را به اینستاگرام گزارش دهند، اینستاگرام فرض می‌کند که شما از محتوای نامناسب در حساب کاربری خود استفاده کرده اید و یا شرایط استفاده از اینستاگرام را نقض نموده اید. در این صورت شما دچار محدودیت هایی همچون محدودیت سایه‌ یا تحریم شادوبن خواهید شد و حتی ممکن است حساب شما غیر فعال شود و یا از بین برود.

 • استفاده بیش از حد بیش از حد منطقی و مجاز از اینستاگرام:

اگر شما بیش از حد یک کاربر عمومی از اینستاگرام استفاده کنید نیز ممکن است تحریم شامل حساب کاربری شما شود. برای مثال اگر در هر ساعت حدود ۸۰ نفر را فالو کنید اینستاگرام متوجه عملکرد عجیب شما خواهد شد و احساس می‌کند این عمل توسط ربات انجام می‌شود در نتیجه اقدام به اعمال محدودیت خواهد نمود.

برای رفع محدودیت تحریم شادوبن چه باید بکنیم ؟

 1. اگر از ربات استفاده می‌کنید بلافاصله فعالیت ربات را متوقف کنید و دسترسی آن را به حساب کاربری خود مسدود کنید.
 2. بررسی کنید که از هشتگ های ممنوعه سال ۲۰۱۸ در متن پست های خود استفاده نکرده باشید. و همچنین هشتگ های غیر مرتبط با پست های خود را از زیر متن های پست ها حذف کنید.
 3. چند روزی را استراحت کنید. حدود ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد که اینستاگرام نتیجه گزارش کاربران را بررسی کند و در صورت عدم وجود ایراد محدودیت‌های اکانت شما را رفع کند.
 4. قوانین اینستاگرام را بررسی کنید تلاش کنید مطابق با قوانین عمل کنید.

این مقاله در راستای آموزش های دیجیتال مارکتینگ و در بخشاینستاگرام مارکتینگ برای شما نوشته شده است. امیدوارم که این مقاله بتواند مورد استفاده شما واقع گردد.

اگر فکر می کنید این مقاله برای شما مفید بوده است می توانید از طریق به اشتراک گذاری، این مقاله را برای دوستان خود نیز ارسال نمایید تا آنها نیز از این مقاله استفاده نمایند.

پیشنهاد می کنم دیگر آموزش های سایت را نیز مطالعه بفرمایید.

در صورت بروز هرگونه مشکل مرتبط یا مشاوره بیشتر سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین پست آموزشی بنویسید تا به سرعت با آن پاسخ دهیم.

 

 

3 پاسخ
 1. هوشیار
  هوشیار گفته:

  سلام دوپیج با یک شماره تلفن دارم که یکیشون شادوبن شد الان 3ماه بیشتره که شادوبن شده که بیخیالش شدم این یکی هم 1ماه هست که شادو شده خواستم بدونم که بیخیال این یکی هم بشم یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *